Wat vrijheid van ons vraagt: vrijheidslezing op vrijdag 19 september

Op vrijdag 19 september vieren we de Vrede van Rijswijk. Dit jaar doen we dat met de Vrijheidslezing, waarbij een combinatie wordt gemaakt tussen de Vrede van Rijswijk en de afsluiting van 80 jaar vrijheid in Rijswijk. De Vrijheidslezing wordt gegeven door Ronald van Raak, hoogleraar filosofie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, en burgemeester Huri Sahin.

De Vrede van Rijswijk en 80 jaar vrijheid

Ieder jaar vieren we in Rijswijk de Vrede van Rijswijk die op 20 september 1697 werd getekend. Dit gebeurde in Huys ter Nieuburch, het voormalige paleis in het Rijswijkse Bos, dat vanaf 1630 in bezit was van Frederik Hendrik van Oranje. Ter herinnering aan dat paleis staat daar nu De Naald. Met de ondertekening van de Vrede van Rijswijk kwam er een einde aan de Negenjarige Oorlog tussen Frankrijk aan de ene kant en de Grote Alliantie aan de andere. Diplomaten die de betrokken landen vertegenwoordigden, hebben in Huys ter Nieuburch onderhandeld over het vredesverdrag. Uiteindelijk is er op een gelijkwaardige manier een einde gekomen aan de oorlog, zonder dat deze door strijd werd beslist.

Het afgelopen jaar hebben we in Rijswijk gevierd en herdacht dat we 80 jaar vrij mogen zijn. De eerste viering van de vrijheid was vorig jaar op 20 september. De Vrede van Rijswijk werd toen gevierd met de Vredeslezing. We sluiten het herdenkingsjaar af met de Vrijheidslezing. 

De Vrijheidslezing

De Vrijheidslezing is getiteld ‘Wat vrijheid van ons vraagt’. Hoogleraar Ronald van Raak en burgemeester Huri Sahin zullen beiden in een lezing reflecteren op het begrip vrijheid. Ronald van Raak is hoogleraar filosofie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en lid van de Raad voor het Openbaar Bestuur. Van 2006 tot 2021 was hij lid van de Tweede Kamer. 

Na afloop van deze twee lezingen en een vragenronde, wordt de bundel 80 jaar vrijheid in Rijswijk gepresenteerd. Die bundel is gemaakt in samenwerking met de werkgroep 80 jaar vrijheid en een aantal Rijswijkers. In het afgelopen jaar zijn verschillende Rijswijkse oorlogsverhalen onderzocht, opgeschreven en geïllustreerd. In de bundel zijn die verhalen opgenomen en wordt er teruggeblikt op de activiteiten in het kader van 80 jaar vrijheid in Rijswijk. 

Programma Vrijheidslezing

16.00 uur Opening 
16.05 uur   Lezing door hoogleraar Ronald van Raak
16.25 uur   Lezing door burgemeester Huri Sahin
16.35 uur  Mogelijkheid tot het stellen van vragen
16.55 uur Spoken word door Emi Zaneti
17.00 uur Presentatie bundel 80 jaar vrijheid in Rijswijk door werkgroep 80 jaar vrijheid
17.20 uur  Afsluiting met hapje en drankje
18.00 uur  Einde

Aanmelden

De Vrijheidslezing vindt plaats in de raadszaal van het Huis van de stad. Aanmelden kan door een mail te sturen naar kabinetszaken@rijswijk.nl. Er is een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, vol is vol.