Rijswijk gaat stap voor stap van het aardgas af
Voor 2050 moet Nederland aardgasvrij zijn en Rijswijk dus ook. Samen met u als bewoner, en de woningcorporaties Rijswijk Wonen en Vidomes en het publieke warmtebedrijf HVC, bereiden we onze woningen stap voor stap voor op een toekomst zonder aardgas.
De voordelen van een aardgasvrij Rijswijk:
- Beter voor het klimaat: We stoppen met het verbranden van aardgas. Hierdoor komt er minder CO₂ in de lucht en dit zorgt voor een schonere lucht. Zo dragen we bij aan een gezonder klimaat voor iedereen.
- Geen afhankelijkheid van andere landen: We stappen over op duurzame warmtebronnen uit de buurt. Dit maakt ons niet meer afhankelijk van buitenlands aardgas.
- Gezonder en veiliger wonen: U hoeft zich geen zorgen meer te maken over gaslekken, of koolmonoxide. Daarnaast zorgt elektrisch koken voor minder fijnstof in huis (wat beter is voor uw longen) en is het veiliger dan koken op aardgas.
Aardgasvrij Rijswijk: twee oplossingen voor warmte
De gemeente heeft onderzoek gedaan hoe de woningen in Rijswijk zonder aardgas verwarmd kunnen worden. Alle uitkomsten van dit onderzoek leest u in het warmteprogramma. Om in Rijswijk geen aardgas meer te gebruiken moet de cv-ketel vervangen worden. Voor het verwarmen van woningen en warm water zijn er twee warmteoplossingen:
- Warmtenet
Een warmtenet bestaat uit een net van ondergrondse leidingen die warm water levert aan meerdere woningen tegelijk. De warmte van het warmtenet komt van duurzame energiebronnen uit de buurt, bijvoorbeeld aardwarmte.
- Warmtepomp
Een warmtepomp werkt op stroom en haalt warmte uit de omgeving, bijvoorbeeld via buitenlucht of de bodem.
De onderstaande kaart laat zien welke warmteoplossing voor welke buurt als beste oplossing uit het onderzoek komt.
Wie doet wat?
Gemeente Rijswijk heeft de leiding. Zij maken een plan dat laat zien hoe en wanneer de wijken van het aardgas afgaan. De gemeente brengt ook alle partijen bij elkaar, zorgt voor goede afspraken over de kosten en houdt alle bewoners op de hoogte.
Het publieke warmtebedrijf HVC is het bedrijf dat het warmtenet in Rijswijk aanlegt, beheert en de warmte aan de woningen levert.
De woningcorporaties Rijswijk Wonen en Vidomes maken hun huurwoningen klaar voor een toekomst zonder aardgas. Zo kunnen de woningen straks direct worden aangesloten op het warmtenet, zodra dit in de wijk ligt. De corporaties houden hun huurders stap voor stap op de hoogte.
De gemeente, HVC en de woningcorporaties werken samen. Zo zorgen we ervoor dat alle bewoners in de toekomst comfortabel en duurzaam kunnen wonen, zonder aardgas.
Wat betekent dat voor mij?
Uiteindelijk zal ook uw woning in de toekomst van het aardgas af gaan. Dat geldt voor iedereen in Nederland. In de toekomst kunt u niet meer koken, douchen of verwarmen op aardgas.
Start van het warmtenet in Rijswijk
Om Rijswijk van het aardgas af te halen, beginnen we met het aanleggen van een warmtenet in de wijken aan de westkant van de stad.
Dit gaat om de volgende wijken: Stervoorde, Hoekpolder, de Artiesten- en Kleurenbuurt, de Muziekbuurt, en de Presidenten- en Ministerbuurt.
We starten juist in deze wijken, omdat hier veel woningen dicht bij elkaar staan. Daardoor is het mogelijk én betaalbaar om samen één warmtenet aan te leggen. Er zijn minder leidingen nodig en woningcorporaties kunnen in één keer veel woningen verduurzamen.
De plannen voor het warmtenet in Rijswijk:
De overstap op aardgasvrij wonen gebeurt stap voor stap. Het is niet mogelijk om in alle buurten tegelijk van het aardgas af te gaan. De gemeente is bezig met het opstellen van een plan. Deze plannen die nu gemaakt worden gaan over de westkant van Rijswijk en hierin zullen we starten in de wijken Stervoorde en Hoekpolder.
veelgestelde vragen
-
Vidomes en Rijswijk Wonen, de gemeente en warmtebedrijf HVC maken nu afspraken over het aansluiten van de woningen van de corporaties op het warmtenet in west Rijswijk. De woningcorporaties informeren de huurders hierbij wanneer er meer duidelijk is.
Als de afspraken gemaakt zijn, gaan de corporaties hun huurwoningen stap voor stap voorbereiden. De corporaties zorgen voor alle technische voorbereidingen, zoals het klaarmaken voor elektrisch koken of het aanpassen van leidingen, en combineren dit waar mogelijk met andere verbeteringen.
De planning is dat de eerste huurwoningen in Stervoorde en Hoekpolder worden aangesloten tussen 2028 en 2034. Daarna volgen de andere wijken in west Rijswijk. Het aansluiten van de rest van Rijswijk gebeurt daarna ook in fases.
Wanneer woningen niet kunnen worden aangesloten op het warmtenet gaan we op zoek naar andere warmteoplossingen.
U hoort ruim op tijd van uw corporatie wat de plannen voor de werkzaamheden in uw woning precies betekenen.
-
In de toekomst kunt u niet meer koken, douchen of verwarmen op aardgas. Daarom is het belangrijk om nu al na te denken over andere mogelijkheden.
Als wooneigenaar in een VvE kiest u samen met uw VvE hoe u uw gebouw klaar maakt voor de toekomst. Daarom is het goed om over de overstap van het aardgas na te denken, maar ook over isoleren en andere maatregelen om te verduurzamen.
Bent u benieuwd naar de mogelijkheden binnen uw VvE? Dan kunt u een adviesgesprek voor uw VvE aanvragen bij de gemeente. Tijdens het adviesgesprek bekijkt de adviseur samen met u welke maatregelen het beste bij uw VvE passen.
-
In de toekomst kunt u niet meer koken, douchen of verwarmen op aardgas. Daarom is het belangrijk om nu al na te denken over andere mogelijkheden.
De kaart op deze pagina laat zien welke warmteoplossing voor welke buurt als beste oplossing uit het onderzoek van het Warmteprogramma komt.
We willen de woningen in de oranje gebieden op de kaart aansluiten op een warmtenet. Als we dit warmtenet gaan aanleggen, beginnen we met de grote huurcomplexen en huurwoningen van de woningcorporaties. In een volgende stap willen we dan het warmtenet ook aanbieden aan andere woningen in deze gebieden. Dit zal wel nog even duren. Zodra wij precies weten wanneer uw woning aan de beurt is, laten wij u dit weten. U krijgt op tijd bericht.
Woont u in een woning in het roze of paarse gebied? Dan komt daar geen warmtenet. Voor deze woningen is een elektrische warmtepomp veelal een goede oplossing.
Meer informatie volgt
De gemeente, Rijswijk Wonen, Vidomes en HVC maken nu afspraken voor een warmtenet in Rijswijk West (in een samenwerkingsovereenkomst). We kijken samen naar de techniek, de planning en de betaalbaarheid van het warmtenet in de wijken in west Rijswijk.
Zolang de afspraken nog niet rond zijn, kunnen we nog niet alle vragen beantwoorden. In het voorjaar van 2026 verwachten we de afspraken klaar zijn. Dan kunnen we meer vertellen over de aansluitingen op het warmtenet in west Rijswijk. In het warmteprogramma kunt u zien wanneer uw buurt waarschijnlijk van het aardgas af gaat.
Zodra er nieuws is, leest u dat meteen op de website. Huurders krijgen de informatie ook via hun woningcorporatie.
Veel gestelde vragen:
-
Als u nu kookt op gas, kan dat straks niet meer. U gaat dan koken op elektriciteit (met inductie of keramisch). Bent u huurder? Dan regelt uw woningcorporatie deze overstap voor u.
-
Ja, het wordt even warm in uw woning. De nieuwe duurzame warmte, bijvoorbeeld via het warmtenet, zorgt ervoor dat u dezelfde temperatuur kunt houden als u gewend bent.
-
Meestal wel. Als u wordt aangesloten op het warmtenet, kunt u vaak uw bestaande radiatoren blijven gebruiken. Soms is het nodig om de radiatoren te vervangen voor een type dat beter werkt met het warmtenet. We doen altijd eerst een woning scan. Hiermee kijken we wat er nodig is voor uw woning.
-
Dat hangt vooral af van uw verbruik. Hoe meer warmte u gebruikt, hoe hoger de rekening.
-
Nee, gemiddeld niet. Bij aansluiting is de prijs per eenheid warmte vergelijkbaar met gas.
De regel: De overheid (via de ACM) zorgt ervoor dat u met een warmtenet nooit meer betaalt dan voor gas. Dit heet het 'Niet-Meer-Dan-Anders'-principe.
-
Een warmtepomp gebruikt stroom (elektriciteit) in plaats van gas om uw huis te verwarmen. U heeft dan hoge aankoopkosten voor de pomp zelf. Maar uw verbruikskosten (uw stroomrekening) zijn vaak lager dan de gaskosten, omdat de pomp heel zuinig is.
Let op: Het 'Niet-Meer-Dan-Anders'-principe geldt niet voor een warmtepomp.
-
Er zijn verschillende maatregelen waarmee u uw woning energiezuinig kunt maken. Dat wil zeggen dat er minder gas of elektriciteit nodig is om de woning te verwarmen. Goed voor uw portemonnee én voor het milieu.